הצלחתו של הליך גישור תלויה קודם כל בנכונותם והתמסרותם של הצדדים עצמם לתהליך והחיבור שלהם להליך הגישור, מעבר לכך כמובן שגם ניסיונו וכישוריו של המגשר הם בעלי השפעה על מהלכו ותוצאותיו של ההליך.

ככל שהסכסוך הנדון הוא גם בעל אופי משפטי, ברור שתהיה עדיפות לפנות אל מגשר מוסמך, שהוא גם משפטן וככל שמדובר בסכסוך או מחלוקת בתחום ספציפי, יש גם יתרון לפנות אל מגשר, שהוא מומחה בתחום. זאת מהטעם, שמגשר מומחה הוא גם כזה שידע להציע פתרונות רלוונטיים וישימים יותר לתחום הסכסוך.

 

בנוסף לכך, ניסיון, המלצות ובמיוחד טיבה של הכימיה בין הצדדים למגשר, הם פרמטרים חשובים ביותר להצלחת התהליך.

חשוב ביותר כי הצדדים ירגישו בנוח עם המגשר ויוכלו לתת בו אמון. רק כך יהיה ניתן לזרום עם התהליך, לאפשר למגשר לרדת לעומקו של הסכסוך כדי שיוכל לקדם את הצדדים בדרך לפתרון המתאים להם ביותר ובצורה הנכונה והטובה ביותר.

 

מלבד הידע המשפטי והניסיון המקצועי, חשוב לבחור במגשר שיש לו גם כישורי מנהיגות והובלת תהליכים, לצד אדיבות וסובלנות.  באופן כזה, יוכל המגשר למקד את השיח בין הצדדים, להגדיר בצורה מדויקת יותר את המחלוקת הקיימת ביניהם ולסייע להם להגיע בעצמם לשיח ראוי, תוך ריכוך המתחים והכעסים המוקדמים שהגיעו איתם, כדי לאפשר מצב בו יוכלו להגיע אף להסכמות בתהליך ממוקד וענייני.

בתהליך הגישור, יקפיד המגשר לייצר אווירה נעימה ובטוחה, אשר מטרתה לאפשר לצדדים להתבטא בחופשיות ותוך שיח ראוי ומכבד.      מיד בתחילתו של  ההליך, בוחרים להשאיר את "ענייני האגו" מחוץ לחדר ולהתרכז בקידום התהליך עצמו תוך זיהוי האינטרסים, נקודות האור המשותפות, נקודות הגמישות האפשריות של כל צד ועד למציאת פתרון ראוי, שיהיה בבחינת הישג לכל הצדדים (Win-Win).

 

בחירתו של מגשר מומחה, יש בה יתרון גדול, בכך שלא יהיה צורך להשקיע זמן רב על מנת להסביר למגשר את הנושאים שבחלוקת או בלב הסכסוך, נושאים שהוא יודע ומכיר אותם מעצם מומחיותו.

 

מגשר מומחה יוכל לנצל את כישוריו המקצועיים בתחום מומחיות רלוונטי, את ידיעותיו וניסיונו בתחום מסוים ובכך לסייע רבות לצדדים להגיע בעצמם, להבשלת פתרון יצירתי לסכסוך אשר בניהם, בצורה יעילה ומהירה.

 

המומחה דורון בלדינגר
חשיבות בחירת המומחה

חשיבות בחירת המגשר

 

"אדם פסימי רואה את הקושי בכל הזדמנות,

אדם אופטימי רואה הזדמנות בכל קושי"

ווינסטון צ'רצ'יל

מגשר טוב, מביא אל שולחן הגישור

ידע, ניסיון וארגז כלים,

הוא זה שיגיש לצדדים את הנורה.

 

מגושרים שיביאו אל שולחן הגישור

אחריות אישית, פתיחות ורצון טוב

הם אלה שיצליחו להדליק בה אור.

 

דורון בלדינגר

חזרה לדף הבית